Nőnap alkalmából szakmai konferenciát szervezett a Mindennapok Női Szemmel Egyesület és a Magyar Női Unió a Magyar Tudományos Akadémián, ahol egyesületünk elnöke, Szőnyi Kinga együttműködési megállapodást írt alá tíz, a nők és családok érdekeit képviselő szervezettel.
A megállapodás értelmében az aláíró szervezetek a jövőben együttműködnek a nők családban, munkában és közéletben való elismeréséért és érvényesüléséért, valamint a férfiak és nők egyenlőségének gyakorlati érvényesüléséért.
Ahhoz, hogy egy nő megfeleljen a társadalmi szerepek mindegyikének, segítségre van szüksége, amit megkaphat a családjától, illetve kormányzati és önkormányzati szinten is – kezdte köszöntőjét Király Nóra Újbuda alpolgármestere, aki elmondta az állam mellett férjének és szüleinek köszönheti, hogy ötgyermekes édesanyaként sikerült összehangolnia a családdal járó feladatokat a munkájával.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere arról tájékoztatta a konferencia résztvevőit, hogy Novák Katalin kezdeményezése alapján, szeptembertől családtudományi mesterképzés indul a Budapesti Corvinus Egyetemen. Miniszter úr kihangsúlyozta, a kormány minden támogatást szeretne megadni a nőknek és biztosítani szeretné nekik a választás szabadságát, hogy se a hagyományos családanya szerepét választók, se az anyaság mellett dolgozni akarók ne érezzék “vesztesnek” magukat.
Balog Zoltán beszéde ITT tekinthető meg.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság-, és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára bejelentette, hogy a nők munkaerőpiaci helyzetének javítása érdekében kilencmilliárd forintos pályázat indul Nők a családban és a munkahelyen címmel. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében megvalósuló pályázaton olyan projekteket támogatnak majd, amelyek hozzájárulnak a nők rugalmas foglalkoztatásához, valamint a munka és a magánélet összehangolásához.
Emellett országszerte létrehoznak Női Információs és Szolgáltató Központokat (Nő-Köz-Pont), amelyekben a család és a munka összeegyeztetéséhez kaphatnak segítséget az érdeklődők.
Dunai Mónika országgyűlési képviselő, a Parlament Női méltóságért albizottságának elnöke arról beszélt, manapság már nincs megkülönböztetés férfiak és nők között, vagy ha mégis, akkor az a nők javára szól. A nőket pozitív diszkriminációban lehet részesíteni az alaptörvény szerint is, ezzel a lehetőséggel élt az Országgyűlés, amikor megszavazta a nők 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazásának lehetőségét – fűzte hozzá.
Az Eurostat adataira hivatkozva azt is elmondta, jelentős előrelépés történt a férfi-női bérkülönbség terén is: négy éve még 20,1 százalékos volt a különbség, a legfrissebb adatok szerint azonban sikerült elérni, hogy a 16,3 százalékos uniós átlag alá csökkenjen a különbség.
A történelemben többnyire a férfiak a hősök, a személyes életünkben pedig a nők – hallhattuk Cseresnyés Pétertől, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárától, aki beszédében rávilágított a nők nemzetgazdaságban és a családok életében betöltött kiemelt jelentőségükre.