Ismét egy olyan téma vált politikai kérdéssé, amelynek lényegéhez, eszmeiségéhez fölösleges, sőt káros politikai ideológiát társítani. Az élet: ajándék című konferencia, amelyet szeptember 28-án pénteken tartottak a Parlament felsőházában, újabb politikai csatározások indoka lett.
Alapja természetesen a helytelen kommunikáció, ami alkalmas arra, hogy elvesszen mögötte a tartalom, a cél, a segíteni akarás, és azok erőfeszítései, akik eddig is a megszületett és megszületendő gyermekek és édesanyjuk védelméért dolgoztak.
A Kövér László házelnök megnyitóbeszédében elhangzó mondat, mely szerint „a gyermek nem magánügy, hanem a közjó egyik eszköze, a gyermekvállalás pedig nemzetstratégiai ügy”, tükrözheti azt, hogy a kormány miért támogatta a rendezvényt, a tartalmát politikai értelemben lehet vitatni, ám a konferencia nem erről szólt. A Demokratikus Koalíciónál pedig természetesen kiverte a biztosítékot ez a mondat, közleményük szerint elfogadhatatlan Kövér László kijelentése, és a gyermekvállalás a legszemélyesebb magánügy. Ezért felszólítják a házelnököt, hogy „ne egyes, neki tetsző ideológiákat képviseljen”.
Nyilván mindenki beállítottsága, értékrendje szerint értékeli ezeket a véleményeket, közben pedig elfeledkezünk arról, miről is szólt valójában a konferencia, és mennyire lényeges lenne annak tartalmával foglalkozni, és a felvetett problémákat kezelni. Az igazság pedig természetesen, mint mindig, valahol a szélsőséges vélemények között félúton van.
A megbeszélésre, a segítségre azért van szükség, mert vannak édesanyák, akik nehéz helyzetben vannak, vannak olyanok, akik nem tudják megoldani a problémáikat, vannak olyanok, akik kilátástalan helyzetbe kerültek, nem pedig azért, mert ez nemzetstratégiai kérdés.
A konferencián dr Vasadi Éva, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense felhívta a figyelmet arra, hogy a nőszervezetek azért küzdenek, hogy minden nőnek joga legyen bármikor és bármennyi de facto és de jure legális és veszélytelen abortuszra. Ezzel kapcsolatban említette meg, hogy mennyire szükség van a felelősségteljes döntésekre, amelyeknek gátja lehet a mai életforma. Ő a hit és erkölcsi nevelés bevezetését említette, amely talán segíthet a felelősségteljes döntésekben.
Dr Koós-Hutás Piroska szülész-nőgyógyász arról beszélt, hogy az elmúlt évtizedekben 320-ról 23800-ra emelkedett a válások száma, az élveszületések száma pedig 90000 alá csökkent. Szerinte a média ad olyan mintákat, amelyek csökkentik a gyermekvállalási hajlandóságot.
Megnőtt a terhesség-megszakítások száma. Szerinte a törvény túl megengedő, pedig az abortusz következménye meddőség lehet.
Andrek Andrea pszichológus a legutóbbi kutatások alapján számolt be arról, hogy a baba képes arra, hogy szemkontaktust teremtsen a szülést követő pillanatokban, képes leutánozni arcmintákat, rá tud hangolódni a körülötte lévő hangulatokra, alkalmazkodni tud a világhoz, amelybe megszületett. Nem csak a környezet és genetika hatásai határozzák meg az életét, hanem több adat van arra, hogy zsigeri szinten megmaradnak azok az információk, amelyek magzat korban érik. Az ismétlődő és tartós stressz hatással van rá: fontos területeken lenyomatot képez a magzat agyában, ezzel az anyai szervezet egy stresszes „norma-állapotot” állít be a magzatnál. Ezáltal pusztulnak az agysejtek, korlátozódnak az újak, tanulási zavar lehet a következmény. A kötődés minősége nagyon fontos. Nagyon korai hatásnak idős korra is komoly következménye van: például erős kötődésnél kisebb az időskori sejtpusztulás.
A terhesség lélektani értelemben egy befogadási folyamat – petesejt a spermiumot, anya teste a magzatot fogadja be.
Dr Bödecs Péter főorvos is a stressz-hatások hosszú távú negatív hatásairól beszélt. Elmondta, hogy a magzatkorban elszenvedett stresszhatásnak (ezek tudatosan nem felidézhető hatások) transzgenerációs hatása van – egy emberöltővel később is alapjaiban befolyásolják az emberek életét, ezzel generációk sorsát határozzák meg. Az emberi erőszak gyökereit is a korai traumák határozhatják meg. Ő is elmondta, hogy mivel a magzatnak nincs saját viszonyítási képessége – ez először az anyaméh –, ez lesz a mértékadó, ha ekkor folyamatos a stresszhelyzet, akkor később állandósulnak a konfliktusok, és a stresszállapot lesz a norma. A központi idegrendszerben kóros ingerek alakulnak ki, és az állandó magas kortizol szint, idegességet, ingerlékenységet okoz, például tanulási nehézség lehet a következmény. Ezek a vele született hátrányok később az egyén lehetőségeit behatárolják.
A konferencián ott volt többek között a Bólyai Egyesület, a Gólyahír alapítvány, – akiknek a honlapján online segítségnyújtás is van, -, a Lea átmeneti otthon képviselője is. Ezek a szervezetek mind azért jöttek létre, hogy segítsenek, és semmi szükségük a politikai csatározásokra.