„Ha a búzaszem nem hal el egymaga marad, de ha elhal, sok termést hoz.” Ez a bibliai idézet a mottója a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége díjkiosztójának, amelyen második alkalommal adtuk át az Arany Búzaszem-díjat. A szervezetünk minden évben egy olyan magyarországi és egy határon túli nőnek, asszonynak ítélik oda a díjat, aki – a mai világra jellemző önzésen felülemelkedve – önfeláldozóan és példaadóan hozott áldozatot a közösségért, a nemzetért.
Az Arany Búzaszem-díj átadó ünnepségének programja
2009. november 26.
A Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány székházának díszterme
Ünnepi köszöntő
Pirityiné Szabó Judit, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke
Händel: G dúr Szonáta II. tétel, Allegro
Előadja: Balogh Vera fuvolaművész barokk fuvolán és Várallyay Ágnes csembalon
Az Arany Búzaszem-díj 2009. évi magyarországi díjazottjának, Csapó Emma hitoktatónak méltatása
Elmondja: Ékes Ilona országgyűlési képviselő, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének alapító elnöke
Az Arany Búzaszem-díj 2009. évi határon túli díjazottjának, Nagy Margitnak, a Vajdasági Magyar Pedagógus Egyesület elnökének, az újvidéki Apáczai Diákotthon igazgatónőjének méltatása
Elmondja. Dr. Szabó Tibor, a Magyar Protestáns Tanulmányi Alapítvány elnöke, a Határon Túli Magyarok Hivatalának volt elnöke
A díjakat átadja
Mádl Dalma asszony, a Magyar Katolikus Caritas jószolgálati nagykövete
Vivaldi: A moll Szonáta III. tétel, Largo.
Előadja: Szöllősy Vágó Janka fagott-művész barokk fagotton
Gábos Katalin és Gados Béla művészházaspár, a Bárka Színház színművészeinek irodalmi összeállítása:
Márai Sándor: Füves könyv – részletek
Reményik Sándor: Fáklya verem előtt
Arany János: Rendületlenül
Wass Albert: Virágtermés – Előhang
Reményik Sándor:Kegyelem
Eötvös József : A Karthausi – részlet -
Tóth Árpád: Isten oltó kése
Dsida Jenő: Templomablak
SZERETETHIMNUSZ: Pál apostolnak a korinthusbeliekhez írt első levele 13. rész
Zárszót mond
Pirityiné Szabó Judit, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke
Devienne: Trio fuvolára, fagottra és csembalóra, II. tétel
Előadja a Trio Rameau: Balogh Vera – barokk furulya, Szöllősy Vágó Janka – barokk fagott és Várallyay Ágnes – csembaló
***
Prityiné Szabó Judit, a Magyar Asszonyok Érdeszövetsége elnökének ünnepi köszöntője
Tisztelt Ünneplő Közönség!
Kedves Dalma Asszony!
Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége nevében köszönthetem Önöket második alkalommal megrendezésre kerülő díjátadó ünnepségünkön.
Öröm és megtiszteltetés, hogy körünkben köszönthetem rangos vendégeinket, és hogy velük együtt köszönthetjük mai estünk díjazottjait.
Kedves Vendégeink!
Vannak olyan dolgok életünkben, amelyek csendes, mindennapi csodaként kísérik végig hétköznapjainkat, mint például a jó levegő, a tiszta víz, az elektromos ára. Fontosságukra, pótolhatatlanságukra csak hiányuk döbbent rá. Ilyen csendes mindennapi csoda a tiszta meleg otthon, a gőzölgő étel, a jó illatú vasalt ruha, a soha nem fáradó figyelem, szeretet és gondoskodás valamint az a személy, aki ősi, örök asszonyi ösztönnel teremti meg ezt a mindennapi csodát.
Mindezeket hallván kinek ne jutna eszébe gyermekkorunk otthona, és édesanyánk, aki munkája után is fáradhatatlanul tesz-vesz, intézi és szervezi az egész család, de gyakran a szomszéd beteg néni, a bibliakör vagy a falu ügyes-bajos dolgait. Figyel és szeret, és mindig van ideje, hogy meghallgasson és a jóra, szépre és tisztára ösztönözzön.
S amikor mindezekre gondolunk, melyik nőtársunknak ne jutna eszébe az az életszakasz, amikor először találta magát szemben ezzel a feladattal és bizonyosodott meg róla, hogy ennek a mindennapi csodának a biztosítása tagadhatatlan kereszthordozás: saját vágyaink, elképzeléseink alakítása, szelektálása, sőt gyakran szélnek eresztése annak érdekében, hogy szűkebb és tágabb környezetünket szolgálhassuk.
A mai kor asszonyának élethelyzete sok szempontból hasonlít a „bibliai búzaszem” dilemmájára: élni jól berendezett kényelmes kis életünket, gyönyörködni önmagunkban és vagyontárgyainkban, vagy egyéni ambícióink egy részéről lemondva életünket a közös ügy szolgálatába állítani. Valljuk be őszintén, nem könnyű döntés.
De mi, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségében hisszük és valljuk, hogy az életnek igazi értelmet és értéket csak a szolgálat adhat, amellyel, mint ahogy Márai fogalmaz „az emberek ügye felé fordulunk. Ha megkíséreljük – feltűnés és hiú szerep nélkül – segíteni az embereket.”
Mint ahogy teszi ezt Dalma asszony is. Szolgáló szeretete, őszinte hite és az „emberek ügye felé fordulása” mindannyiunk számára példaértékű. Ezért is örülünk annak, hogy ma közöttünk van, és személyes példájával erősíti és segíti szervezetünket abban, hogy minél több asszonytársunkat bíztassunk a „búzaszemnyi bátorság” vállalására.
Szerencsére szép számmal vannak olyan hölgytársaink, akik minden gáncsoskodás ellenére – családjuk és hivatásuk mellett – a „búzaszemnyi bátorság” birtokában a közösségért is hajlandóak cselekedni. Teszik ezt még akkor is, ha kínnak-keservvel végzett munkájuk gyümölcsét gyakran mások szakítják le, hogy közösségi szerepvállalásaikból, hitükből, nemzeti hovatartozásukból gúnyt űznek, hogy tevékenységükért – nem ritkán – irigykedés, rágalom vagy üldöztetés a bérük. Pedig – ha jól belegondolunk – mennyivel szegényebbek, lennénk ezen áldozatos tettek nélkül.
A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége azért alapította meg az Arany Búzaszem-díjat, hogy méltányolja azt az áldásos tevékenységet, amelyet díjazott nőtársaink szűkebb és tágabb környezetükért, nemzetünkért tettek és kárpótolja azt a társadalmi mellőzöttséget, amelyet éppen ezen munkálkodásuk miatt kellett elszenvedniük. A magyar közösségért végzett áldozatos asszonyi szerepvállalás elismerésének díját azzal a szándékkal adományozzuk, hogy vigye tovább a Biblia üzenetét: a megújuló, sokasodó életnek, a munka örömének, és a másokért való áldozatvállalás boldogságának üzenetét.
Reméljük, hogy üzenetünk mind többekhez eltalál, s velünk együtt egyre több magyar asszonytársunk fogadja el és teszi magáévá Tormay Cécile életének nagy tanítását, mely így hangzik:
„ A nemzet sorsát a férfiak alakítják ugyan, de a férfiak lelkét az asszonyok. Ezért kell a magyar asszonynak hívőbbnek, nemesebbnek és önfeláldozóbbnak, tehát a szó igazi értelmében nőiesnek lennie, hogy a nemzet magyarabb, emberibb és férfiasabb legyen.”
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
Budapest, 2009. november 26.
Pirityiné Szabó Judit
***
Zárszót mond Pirityiné Szabó Judit, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke
Kedves Vendégeink!
Kedves Emma és Margit!
Első szó a köszöneté. Köszönjük emberségeteket, elkötelezettségeteket, szolgáló szereteteteket, amellyel áldozatos munkátokat végzitek. Köszönjük azt a nagyszerű vállalást, amellyel töredező-málladozó közösségünk lelki-szellemi megújulásához járultok hozzá.
Hisz napjainkban minden létrehozott fedél, minden jóllakatott éhes száj, minden megsimogatott magányos ember, minden megnyugtatott háborgó lélek, és minden visszaadott hit egy lépéssel közelebb visz ahhoz, hogy újra egészséges, életerős közösséggé váljunk.
Köszönjük, hogy a bibliai búzaszem dilemmájával küszködő nőtársainknak példát mutattok abban, hogy a munka és a család nem egymást kizáró, hanem egymást erősítő kötelék, s csak ebben a kötelékben tud női-asszonyi mivoltunk kiteljesedni.
Amikor a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége és a magam nevében szívből gratulálok Nektek, azt kívánom, hogy azt a kegyelem iránti nyitottságot, amelyről az imént Reményik Sándor versében is hallhattunk, sokáig megőrizve legyetek egész nemzetünk szolgálatára, amihez jó egészséget, hitet és kitartást kívánok. Isten áldjon Benneteket egész családotokkal együtt.
Végezetül köszönöm Mádl Dalma asszonynak, hogy felkérésünket elfogadta, hogy megtisztelt bennünket jelenlétével és az Arany Búzaszem-díjakat átadta. Köszönjük az Arany Búzaszemet ábrázoló brossot készítő ötvösművész, Magyar Éva segítségét, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány és a Budavári Önkormányzat támogatását.
Budapest, 2009. november 26.
Pirityiné Szabó Judit