Néhány évvel ezelőtt, éppen a Koraszülöttek Világnapja (Nov.17) előtt pár nappal egy fotót láttam meg valamelyik közösségi oldalon, amelyre rácsodálkoztam. Lehet így is egy Perinatális Intenzív Centrumot működtetni?- ezt a kérdést, nem tudtam kiverni a fejemből. A képen egy édesanya kenguruztatta az aprócska koraszülött bababáját és mellette ült kettő nagyjából 6-8 éves fiúcska és az édesapa. Az egész képről valóban egy család, egy család meghittsége, valódi megtartó ereje tűnt át. Koraszülő anyaként tudom, hogy milyen nehéz ez az időszak testileg, lelkileg…
Családbarát szemlélet, családközpontúság, családtámogató szemlélet nagyon sok hasonló kifejezés, azonban teljesen más jelentéstartalommal bíró motiváció, cselekvés, más és más eredménnyel. Azonban minden szó a családokról szól, a családoknak arról az oldaláról, hogy más-más úton, de lehetőség legyen arra, hogy a családok erősek, megtartók, hatékonyak, a manapság gyakorta használt kifejezéssel kompetensek legyenek egyéni szerepeikben és családi szerepeikben egyaránt.
A Korábban Érkeztem Alapítvány felismerve a koraszülött gyermeket nevelő családok igényeit, létrehozta „Mentor”- programját a „Mentorházak és mentorhálózat kialakítása koraszülöttek és családjaik számára a Dél-Alföld Régióban”- EFOP-1.2.10-16-2016-00002 projekt keretében. „Mentor”- programunk már a várandóság időszakában támogatást nyújt, különös tekintettel a fokozott gondozást igénylő várandósoknak, programunk elsősorban pszichoszociális jellegű támogatást igyekszik nyújtani, így illeszkedve a jelenleg kiépülő családbarát szülészetek küldetéséhez. A mentoraink és a programunkban dolgozó szakemberek, egészen a szülésig kísérik a családokat, pszichés támogatást nyújtó programokkal, amelyek szervezett keretek között zajlanak hétről hétre. A koraszüléssel végződő várandóság esetében, mentoraink részesei a PIC osztályokon működő multidiszciplináris teamek működésének, azonban ők sorstárs segítőként vannak jelen a családok támogatásában. Az újszülött intenzív osztályról történő hazaadás után pedig régiósan Mentorházak nyújtanak támogatást, amelyek Tanácsadó központokként segítik a családok működését.
Ez a körkörös támogatási forma, különösen a Sorstárs Koraszülő Családok szemszögéből nagyon építő. „Mentor”- programunk egy olyan közösségi-támogató hálót épít ki, amelyben minden koraszülő gyermeket nevelő család segítséget kaphat, így hozzá segítve őket ahhoz, mindaz, ami a nehéz ÉLET indulással megkérdőjeleződött, egy nap erőforrássá váljon…
Rádi Kata, alapító, Korábban Érkeztem Alapítvány