Heti Válasz.hu: Teleki Júlia és Cseresnyésné Kiss Magdolna kapták az Arany Búzaszem-díjat, 2011. november 27.

A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége november 25-én adta át a 2011. évi Arany Búzaszem-díjakat. Az elismerést idén Teleki Júlia délvidéki írónő és Cseresnyésné Kiss Magdolna, a Keskenyúton Délvidék 1944-45 Alapítvány képviselője kapta.

Teleki Júlia írónő Óbecsén él, nyugalmazott tisztviselő, békeharcos, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének, majd a Vajdasági Magyar Szövetségnek tartományi és községi képviselője. Sorsát és életcélját a csúrogi magyarok – köztük édesapjának tragédiája határozta meg.

Júliát egy évesen háborús bűnösnek nyilvánították és 2011-ig ezzel a megbélyegzéssel élt. 2011. szeptember 20-án rehabilitálták. 2006 óta harcolt ezért a rehabilitációért. Jelenleg is tántoríthatatlanul küzd az igazság felderítéséért, a kollektív bűnösség bélyegének eltörléséért, a holtak sírjainak méltó megjelöléséért. Cseresnyésné Kiss Magdolna az „Akikért nem szólt a harang” emlékmisék szervezője. Elkötelezettje a Délvidéken magyarok ellen elkövetett kegyetlenkedések feltárásának, a köztudattal való megismertetésének. Megkínzott apai nagyapja a verbászi tömegsírban fekszik, szüleinek mindenükből kisemmizve kellett menekülniük a Bácskából, mert akkortájt háborús bűnnek számított az 1941-ben bevonuló magyar honvédek köszöntése is, már csak azért is, mert magyarok voltak.

Cseresnyésné Kiss Magdolna több éve kitartóan, megingathatatlanul harcol ezért az ügyért. A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége a Kárpát-Medencében működő női szervezeteket és egyéni tagokat tömörítő, országos hatáskörű, közhasznú társadalmi szervezet, melyet 2000-ben alapított Ékes Ilona országgyűlési képviselő. Olyan együttműködés, amely a nő, az asszony létének és szerepének a családban, a munkában és a közéletben való kiteljesítését tartja leglényegesebb célkitűzésének.

Az Asszonyszövetség 2008-ban határozatot hozott az Arany Búzaszem-díj létrehozásáról. Minden évben, Szent Erzsébet napja körül egy olyan magyarországi és egy határon túli nőnek, asszonynak ítéli oda a díjat, akik – a mai világ önzésén felülemelkedve – példaadóan hoztak áldozatot a közösségért, a nemzetért.

A díjakat Schmittné Makray Katalin asszony,a köztársasági elnök felesége és Dr. Gerber Gáborné, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnök asszonya adta át. A díjazottakat Ékes Ilona képviselő (Fidesz), az Asszonyszövetség tiszteletbeli elnöke méltatta. A díjátadás a Parlamentben, a „Délvidéki Magyar Golgota 1944-45” három napos országos megemlékezés-sorozat keretein belül a „Főhajtás a kommunista vérengzés délvidéki áldozatai előtt” megemlékezésen történt.

Heti Válasz.hu, 2011. november 27.

Kategória: Sajtómegjelenések | A közvetlen link.