Orvosi értelemben, ha egy pár egy éven át aktívan próbálkozik eredmény nélkül, már meddőségről beszélhetünk. A nemzetközi statisztikák szerint egy egészséges párnak átlagosan öt hónapba telik, amíg eljutnak a gyermekáldásig. Ez persze egyeseknél több, másoknál kevesebb. A megfoganáshoz sok apró körülménynek kell fennállnia egyszerre. Ha mégsem áll össze minden, az okokat három nagyobb területen kereshetjük: környezeti-életmódbeli, orvosi-biológiai és lelki-mentálhigiénés állapot, sokszor ezek kombinálva jelennek meg.
A meddőség – vélt vagy valós, átmeneti vagy végleges – súlyos téma, amellyel sajnos egyre többen találkozunk, érintsen akár minket, környezetünket vagy távolabbi ismerőseinket. A KSH adatai szerint a ma Magyarországon élő, aktív és nemzőképes korban lévő párok közül mintegy 150 ezer küzd a problémával, a Semmelweis Egyetem ETK Női Klinikája szerint ez a szám 180 ezer. Vagyis minden ötödik pár érintett.
Mi állhat a háttérben?
A meddőségnek számtalan oka lehet. Bár a nőknél fellelhető egészségügyi rendellenességek többfélék lehetnek, a meddőség problémája nagyjából egyenlő a férfiak és a nők között.
A hormonális okok formái nőknél: alacsony progeszteronszint, magas prolaktinszint, policisztás ovárium szindróma (PCOS), ez utóbbi sokszor inzulinrezisztenciával párosul, ami önmagában is problémát okozhat, továbbá magas FSH-szint, a pajzsmirigyműködés zavarai, vagy akár a korai menopauza. Mindezek elsősorban a rendes peteérést akadályozzák meg. Férfiaknál hormonális problémát jelent az alacsony tesztoszteronszint. Mindkét fél esetében fennállhat ösztrogéndominancia, ennek hátterében gyakran a fogamzásgátló gyógyszerek használata áll, a lebontatlan elemek a környezetből a férfiak szervezetébe is bejuthatnak.